Harry Potter Saga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Harry Potter Saga


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Harry Potter and the Deathly Hallows

3 posters

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Harry Potter and the Deathly Hallows Empty Harry Potter and the Deathly Hallows Pon Mar 01, 2010 11:48 am

Miss Granger*

Miss Granger*
Admin
Admin

Harry Potter and the Deathly Hallows je naziv sedme, a ujedno i poslednje knjige. Knjiga je izašla 21. juna 2007. godine u Londonu, završavajući seriju knjiga o Harry-ju Potter-u, koja je počela da izlazi 1997. godine. Na srpskom jeziku knjiga je objavljena u decembru 2007 godine.
Lord Voldemort i njegovi Smrtožderi planiraju zasedu, u kom će oteti Harry-ja Potter-a, u trenutku kada on napušta kuću porodice Dursley, i kada zaštita, koju mu je njegova majka dala na rođenju, nestaje. Voldemort takođe traži štapić kojim bi mogao da pobedi Harry-jev. Dok članovi Reda feniksa prebacuju Harry-ja na sigurno, bivaju napadnuti od strane Smrtoždera, pa i samog Voldemort-a, koji pokazuje svoju novu moć - ume da leti. Harry uspeva da pobegne, ali George Weasley gubi jedno uvo, dok Hedwiga i Ludooki Ćudljivko ne preživljavaju.
U Jazbini, Ministar magije Rufus Scrimgeour dolazi da da Harry-ju, Ron-u i Hermione-i ono što im je Albus Dumbledore ostavio u svom testamentu. Ron-u ostavlja svoj Ugasivač, a Hermione-i knjigu dečjih priča, Pripovesti barda Bidla. Harry nasleđuje mač Godrica Gryffindora i skrivalicu koju je uhvatio na svojoj prvoj utakmici kvidiča, ali mu Scrimgeour ne da mač. Trio, dok razmišlja, shvata da će im ti predmeti mnogo pomoći u lovu na Horkrukse.

Potraga počinje

Na venčanju Bill-a Weasley-ja i Fleur Delacour, dolazi patronus Kingsley-ja Shacklebolt-a, koji kaže kako je Scrimgeiur mrtav, i kako je Ministarstvo magije palo pod Voldemort-ovu kontrolu. Kako se Smrtožderi pojavljuju, Harry, Ron i Hermione-a se prebacuju, bežeći u jedan normalski kafe, ali ih tamo napadaju Smrtožderi. Harry i njegovi prijatelji beže u Grinmoldovu ulicu broj 12, bivše sedište Reda Feniksa.
Dok borave u Sirius-ovoj bivšoj kući, Harry otkriva da je Sirius-ov brat Regulus misteriozni "R. A. B", koji je ukrao medaljon, a na njegovo mesto postavio lažni Horkruks. Hermione-a se seti da su taj medaljon videli u ovoj kući, i da ga je kućni vilenjak Kričer ukrao. Kričer potvrđuje da je on zajedno sa Voldemort-om odneo Horkruks u pećinu, i da je Regulus kasnije umro, pokušavajući da ga uništi. Horkruks je bio u kući sve ove godine, a Kričer kaže kako ga je ukrao Mundungus Fletcher. Vilenjak zarobljava Fletcher-a, koji im otkriva da je medaljon sada u posedu Dolores Umbridge. Trio uspeva da povrati medaljon, ali ih Smrtožderi otkrivaju, pa su Harry, Ron i Hermione-a prinuđeni da beže preko polja, jer više ne smeju da borave u kući u ulici Grinmold.
Trio otkriva da je Gryffindor-ov mač, koji je u posedu Ministarstva, lažnjak. Moraju da nađu pravi i da unište Horkruks njime, ali frustrirani Ron napušta grupu. Harry i Hermione-a traže mač u Godrikovoj dolini, ali upadaju u Voldemort-ovu zasedu. Dok beže, Hermione-a slučajno lomi Harry-jev štapić.
U šumi, Patronus u obliku košute vodi Harry-ja do jednog zaleđenog jezerceta, na čijem dnu leži pravi mač. Dok Harry pokušava da ga dohvati, medaljon pokušava da ga udavi. Spašava ga Ron, koji ga je pronašao uz pomoć Dumbledore-ovog ugasivača. Ron uništava medaljon mačem. On govori da je Voldemort-ovo ime tabu ko god ga izgovori, odmah mu dolaze lovci na Voldemort-ove protivnike, poznati kao Tragači.

Relikvije smrti

Trio od Xenophilius-a Lovegood-a, oca Lune, saznaju da je kriptografski znak koji ih svuda prati zapravo znak: relikvija Smrti, Starozovnog stapića, Kamen vaskrsnuća i Nevidljivi ogrtač. Igrom slučaja, Lovegood otkriva da su Smrtožderi oteli Lunu, jer je podržavao Harry-ja u svojim novinama, i da je zato promenio način pisanja u Cepidlaki. Nadajući se da će mu vratiti Lunu ako im preda Potter-a, Lovegood poziva Smrtoždere da uhvate Harry-ja, Ron-a i Hermione-u, ali oni uspevaju da pobegnu.
Tragači uspevaju da ih uhvate, kada Harry izgovori Voldemort-ovo ime. Odvode ih u palatu porodice Malfoy. Harry, Ron i Hermione-a postaju zatočenici, zajedno sa Lunom, Dean-om Thomas-om, Ollivander-om i goblinom Griphook-om. Nalazeći Gryffindor-ov mač u njihovom posedu, Bellatrix Lestrange se plaši da su provalili u njen sef u Gringotts-u, i muči Hermione-u dok joj ne prizna. Dobby se pojavljuje u tamnici i spašava Lunu, Dean-a i Ollivander-a. Peter Pettigrew dolazi da istraži šta je uzrok buci. Pošto je napao Harry-ja, Harry mu govori da mu Pettigrew duguje uslugu, pošto mu je jednom spasao život. Pettigrew oslobađa Harry-ja, i njegova metalna ruka ga zadavi. Harry i Ron odlaze da spasu Hermione-u. Ron razoružava Bellatrix, a Harry Draco-a Malfoy-a. Dobby se pojavljuje i prebacuje ih u Bill-ovu i Fleur-inu kuću, ali Bellatrix uspeva da ubije Dobby-ja tokom bekstva.
Harry sahranjuje Dobby-ja u dvorištu Fleur-ine i Bill-ove kuće. U kolibi, Ollivander potvrđuje da Starozovni štapić postoji, i kaže da se moć štapića prenosi na novog vlasnika, ako novi starog razoruža. Ollivander kaže da se vlasnik Starozozovnog štapića mora stalno čuvati od novog napada neprijatelja, i da se ime vlasnika izgubilo tokom vekova. Bellatrix-ina reakcija, kada je otkrila da Harry, Ron i Hermione-a imaju mač, otkriva da se u njenom sefu nalazi još jedan Horkruks. Uz pomoć goblina Griphook-a, trio uspeva da ukrade pehar Helge Hufflepuff, ali tokom bežanja iz banke gube Gryffind-orov mač.
U međuvremenu, Voldemort otrkiva da je Starozovni štapić u Dumbledore-ovoj grobnici, jer je prethodni vlasnik bio Dumbledore. Voldemort veruje da je to jedini štapić koji može da pobedi Harry-ja. Provalio je u Dumbledore-ov grob, uzimajući štapić. Voldemort takođe otkriva da su neki njegovi Horkruksi uništeni. Pomoću njihove veze umovima, Harry neočekivano otkriva da se ostali Horkruksi nalaze na Hogwarts-u.

Bitka za Hogvorts

U Hogsmidu, Aberforth Dumbledore pomaže triju da se ušunjaju na Hogwarts. Harry-jeva stara družina, Dumbledore-ova armija, spremna je za borbu. Harry nije planirao da vodi revolt protiv Voldemort-a, on je samo želeo da pronađe Horkruks, i da ode. Ali, kada se otkriva da je Harry na Hogwarts-u, ostatak D. A. i Reda feniksa dolazi, i bitka je sigurna. Harry kaže kako mora da pronađe nešto na Hogwarts-u, i da mu treba diverzija. Luna Lovegood kaže kako bi to mogla da bude izgubljena dijadema Rowen-e Ravenclaw. Harry se seti da ju je jednom video u sobi po potrebi, kada je sakrio svoju knjigu iz napitaka tamo. U međuvremenu, Hermione-a uništava pehar Helge Hufflepuff, očnjakom Baziliska, pošto je Ron uspeo da otvori Dvoranu tajni. Trio odlazi u sobu po potrebi, ali je napadnut od strane Malfoy-a, Crabbe-a i Goyle-a. Crabbe baca moćnu paleću čin, koja ga ubija i uništava dijademu, a ostali izlaze nepovređeni.
Harry ponovo zaviruje u Voldemort-ov um, i saznaje da je u Vrištećoj kolibi. Trio odlazi tamo, i postaju svedoci Snape-vog ubistva, od strane Voldemort-a, koji veruje da će tako postati pravi gospodar Starozovnog štapića. Dok Snape umire, on daje Harry-ju svoja sećanja, koja dokazuju da je on bio veran Dumbledore-u, kao i koliko je voleo Harry-jevu majku Lilly. Kako je bio proklet kada je stavio na ruku Gaunt-ov prsten, koji je ustvari bio Horkruks, Dumbledore pravi strategiju da ga Snape ubije, spašavajući Draco-a od Voldemort-ovog naređenja. Snape je bio taj koji je poslao Patronusa košutu. Sećanja takođe pokazuju da je sam Harry Horkruks, on mora da umre da bi uništio Voldemort-a.
Rešen da umre, Harry odlazi da se nađe sa Voldemort-om u Zabranjenoj šumi. Usput, on pronalazi Kamen vaskrsnuća unutar skrivalice i pojavljuju se duhovi njegovih roditelja, Sirius-a i skoro ubijenog Remus-a Lupin-a, koji ga prate do susreta sa Voldemort-om. Voldemort ga gađa kletvom Avada Kedavra.
Budeći se na nepoznatom mestu, Harry nije siguran da li je živ ili mrtav. Dumbledore se pojavljuje i objašnjava da je Horkruks unutar Harry-ja uništen, ali ne i Harry. On kaže da isto kako Voldemort ne može da umre dok svi delovi njegove duše nisu uništeni, tako Voldemort ne može da ubije Harry-ja jer je iskoristio Harry-jevu krv da bi se povratio.
Harry se vraća u život, ali se pravi da je mrtav. Voldemort naređuje Narcissa-i Malfoy da proveri Harry-ja. Iako ona otkriva da je Harry živ, ona ga proglašava mrtvim, nadajući se da će joj to pomoći da nađe Draco-a u zamku. Voldemort, koji je uhvatio Hagrid-a, naređuje mu da nosi Harry-ja u zamak. Kada Neville kaže kako nikada neće priznati Voldemort-a za svog glavnog, šešir za razvrstavanje na njegovoj glavi počinje da gori. Ali, Neville uspeva da ga skine, uzimajući Gryffind-orov mač, i on ubija zmiju Nagini, uništavajući poslednji Horkruks. Smrtožderi polako gube bitku, ali se ne predaju. Shvatajući da je on pravi vlasnik Starozovnog štapića, Harry se sutprotstavlja Voldemort-u. Kada je Draco Malfoy razoružao Dumbledore-a u Astronomsoj kuli, on je neznatno postao vlasnik Starozovnog štapića, a sada je to Harry, kada je razoružao Draco-a u palati Malfoy-evih. Voldemort baca još jednu ubitačnu kletvu na Harry-ja, ali štapić odbija da napadne svog gospodara. Kletva se vraća na Voldemort-a, i on umire.
Bitka je imala mnogo žrtava, između ostalih i Fred-a Weasley-a, Remus-a Lupin-a, Nymphadora Tonks i Bellatrix Lestrange . Nakon bitke, Harry govori Dumbledore-ovom portretu da će zadržati Nevidljivi ogrtač, ali da će Kamen vaskrsnuća ostati zakopan u šumi. Starozovni štapić će vratiti u Dumbledore-ovu grobnicu, gde će njegova moć nestati kada Harry umre. Dumbledore se slaže. Pre nego što će vratiti Starozovni štapić u grobnicu, Harry ga koristi da popravi svoj štapić.

Epilog

Devetnaest godina kasnije, Harry i Ginnie su venčani i imaju troje dece: James-a Sirius-a, Albus-a Severus-a i Lilly. Ron je oženjen Hermione-om, i imaju dvoje dece, Rose i Huga. Porodice se sreću na stanici King's Cross, odakle nervozni Albus treba da krene na svoju prvu godinu na Hogwarts-u. Harry-jevo devetnaestogodišnji kum, Teddy Lupin (Remus-ov i Tonks-in sin) „ulovljen“ je kako ljubi Victoire Weasley (Bill-ovu i Fleurin-u ćerku) u vozu. Teddy je čest gost kod Potter-ovih, koji dolazi kod njih na večeru nekoliko puta nedeljno. Harry vidi Draco-a Malfoy-a sa njegovom ženom i sinom Scorpius-om. Malfoy mu daje znak da ga je video, klimnuvši glavom. Neville Longbottom je profesor na Hogwarts-u, gde predaje herbologiju, i još uvek je blizak prijatelj Harry-ju. Albus se brine da će biti u Slytherine-u, ali mu Harry kaže kako je nosilac njegovog srednjeg imena, Severus Snape, bio Slytherin-ac i možda najhrabriji čovek kojeg je Harry upoznao. Harry takođe kaže kako te šešir za razvrstavanje stavi tamo gde ti želiš, ako je to tvoj pravi izbor. Knjiga se završava sledećim rečima: „Harry-ja ožiljak već devetnaest godina nije boleo. Sve je bilo u redu“.

2Harry Potter and the Deathly Hallows Empty Re: Harry Potter and the Deathly Hallows Sre Apr 07, 2010 6:59 am

*<Little witch>*

*<Little witch>*
Admin
Admin

Koje vaše mišljenje o knjizi?Imate li omiljeni citat?

3Harry Potter and the Deathly Hallows Empty Re: Harry Potter and the Deathly Hallows Pet Apr 30, 2010 5:03 am

*TheGoBlEtOfFiRe*

*TheGoBlEtOfFiRe*
Ucenik 1. godine
Ucenik 1. godine

svidja mi se knjiga i omiljeni citat mi je Wands are only as powerful as the wizards who use them.Some wizards just like to boast that theirs are bigger and better than other people's....

http://hannahmontana-serbia.omgforum.net

Sponsored content



Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu